Dieta paleo to plan dietetyczny, który został zaprojektowany tak, aby jak najbardziej przypominał plan żywieniowy z epoki paleolitu. Polega na jedzeniu całych potraw, które w tamtych czas ludzie mogli upolować lub zebrać.
Dieta paleo – korzyści
We współczesnym świecie ludzie nie mają czasu, który mogliby przeznaczyć na gotowanie. Z tego powodu kupują gotowe, często niezdrowe produkty, które mogą prowadzić do problemów zdrowotnych.
Dieta paleo opiera się na spożywaniu produktów, które w przeszłości można było upolować lub zebrać, przez co zmniejsza ryzyko występowania takich problemów zdrowotnych jak otyłość, cukrzyca oraz choroby serca.
Utrata wagi
Spożywanie produktów, które nie są przetworzone i nie zawierają konserwantów prowadzi do zmniejszenia masy ciała.
Oznacza to, że na diecie paleo utrata wagi spowodowana jest rezygnacją z niezdrowych produktów.
Zmniejszenie apetytu
Dieta paleo bogata jest w produkty, które zawierają dużo białka i tłuszczy. Zapewnią Ci one uczucie sytości na większą część dnia.
Obniżenie poziomu trójglicerydów
Skutecznym sposobem obniżenia poziomu trójglicerydów jest ograniczenie spożycia węglowodanów.
Dieta paleo opiera się na wykluczeniu z jadłospisu produktów zbożowych oraz cukru, co znacznie zmniejszy poziom trójglicerydów we krwi.
Po co stosować dietę paleo?
Jak już wiadomo, dieta paleo opiera się na planie żywieniowym podobnym do tego, który stosowali pierwsi ludzie. Jaki to ma cel?
Zwolennicy diety paleo uważają, że ludzkie ciało jest genetycznie niedostosowane do współczesnej diety, która opiera się głównie na przetworzonych produktach, zbożach i nabiale.
Dla kogo przeznaczona jest dieta paleo?
Dieta paleo przeznaczona jest dla osób, które chcą zrezygnować z przetworzonych, niezdrowych produktów, a zamierzają rozpocząć zdrową dietę. Dzięki ograniczeniu szkodliwych produktów, dieta ta będzie szybkim i efektywnym sposobem do zmniejszenia masy ciała.
W skrócie: wybierz diete paleo jeżeli chcesz odżywiać się zdrowiej i zależy Ci na skutecznym pozbyciu się zbędnych kilogramów.
Dla kogo nie jest przeznaczona dieta paleo?
Dieta paleo bogata jest w białka, które pomagają budować mięśnie. Zakłada ona jednak spożycie małej ilości węglowodanów, które dla sportowców mogą być niewystarczające.
Nie jest również dla wegan oraz wegetarian.
W skrócie: Jeżeli jesteś sportowcem wybierz dietę, która zakłada wysokie spożycie węglowodanów.
Weganizm, wegetarianizm a dieta paleo
Dieta paleo opiera się głównie na spożywaniu mięsa oraz ryb. Nie ma możliwości stosowania ich zamienników, ponieważ zarówno tofu jak i produkty sojowe należą do grupy roślin strączkowych, dlatego jeżeli jesteś weganinem lub wegetarianinem ta dieta nie jest dla Ciebie.
Dieta paleo – co jeść, co omijać?
Podstawą diety paleo jest spożywanie całych produktów, które nie są przetworzone. Oto lista podstawowych produktów, które można jeść na diecie paleo:
- Warzywa,
- Owoce,
- Chude mięso,
- Ryby,
- Jajka,
- Orzechy,
- Nasiona,
- Zioła,
- Przyprawy,
- Zdrowe tłuszcze i oleje.
Więcej informacji na temat jadłospisu i dokładniejsze objaśnienie zasad diety paleo znajdziesz w artykule co jeść na diecie paleo.
Co omijać na diecie paleo?
Przede wszystkim unikaj żywności przetworzonej, cukru oraz sztucznych substancji słodzących. Pozbądź się ze swojej diety także napojów bezalkoholowych, zbóż, większości produktów mlecznych, roślin strączkowych, olejów roślinny, tłuszczów trans i margaryny.
Co pić na diecie paleo?
Nawodnienie organizmu na diecie jest czynnością, o której nie wolno Ci zapominać. Co pić? Przede wszystkim wodę, która jest niezbędna, aby Twój organizm prawidłowo funkcjonował. Na diecie paleo możesz pić również czarną kawę oraz zieloną herbatę – pamiętaj jednak, żeby ich nie słodzić. Unikaj napojów bezalkoholowych oraz soków z dodatkiem cukru.
Dieta paleo a alkohol
Jednym z głównych założeń diety paleo, jest wykluczenie z niej przetworzonych produktów. Alkohol jest substancją, która jest nie tylko przetworzona, ale i toksyczna. Niektóre jego rodzaje posiadają dużą ilość cukru. Rezygnacja z niego jest działaniem, które nie tylko poprawi Twój stan zdrowia, ale pozwoli zobaczyć także szybsze i satysfakcjonujące Cię efekty.
W skrócie: Alkoholowi na diecie paleo mówimy stanowcze “nie”.
Więcej informacji o odżywianiu na diecie paleo znajdziesz w artykule dieta paleo – co jeść.
Dieta paleo – zasady
Główną zasadą diety paleo jest to, aby upodobnić swój plan żywieniowy do tego z epoki paleolitu – ale to nie wszystko.
Obecnie, ludzie prowadzą siedzący tryb życia, który zwiększa ryzyko chorób serca oraz innych problemów ze zdrowiem. Przybywa także co raz więcej osób, które mają problemy z otyłością. Jak temu zapobiec?
Wprowadź aktywność fizyczną
Nasi przodkowie prowadzili bardzo aktywny tryb życia. Formą ich ćwiczeń był prawdopodobnie długi, ale nieintensywny bieg za zwierzyną. Spędzali oni wiele godzin na polowaniu, dzięki czemu byli bardziej wydajni, a ich kości nie były aż tak podatne na złamania.
Dieta paleo to styl życia, który opiera się nie tylko na samej diecie, ale także na ćwiczeniach. Wprowadź je więc do swojego planu dnia, a na pewno zobaczysz różnicę i to nie tylko w swoim wyglądzie, ale i samopoczuciu.
Dieta paleo – ćwiczenia
Aktywność fizyczna połączona z dietą poprawi jakość Twojego życia. Regularne ćwiczenia zmniejszają stres, poprawiają pamięć oraz ułatwiają zasypianie.
Styl życia paleo kładzie nacisk aktywność fizyczną prowadzoną na zewnątrz, dlatego skup się głównie na naturalnym ruchu. W epoce paleolitu nie było maszyn, które wspomagałyby ćwiczenia. Dodatkowo, maszyny ograniczają oraz kontrolują Twój ruch.
Jak ćwiczyć na diecie paleo?
Długie treningi prowadzone jednym tempem nie są dobrym pomysłem, dlatego wprowadź do swojego planu dnia kardio. Nie musi być ono intensywne – zacznij od 2h spacerów tygodniowo a następne stopniowo zwiększ je do 3-5h.
Biegaj. Duży wysiłek przyśpiesza metabolizm, dlatego biegaj intensywnie przez 10 minut a kolejne 10 minut przeznacz na inne ćwiczenia. Jakie?
Ludzie z tamtej epoki musieli kucać by rozpalić ogień lub podnieść coś ciężkiego. Rzucali włóczniami, musieli ciągnąć zwierzynę, którą upolowali oraz wspinali się na drzewo.
W swoim treningu zastosuj ćwiczenia funkcjonalne, takie jak przysiady, unoszenie hantli nad głowę oraz skręty tułowia, które przypominają zachowania ludzi w epoce paleolitu.
Co z jedzeniem na mieście?
Jedzenie na mieście nie zawsze jest dobrym wyborem. Jeżeli jednak musisz z niego skorzystać, wybieraj restauracje, które oferują żywność bez glutenu. W miarę możliwości poproś o usmażenie produktów na oliwie z oliwek lub maśle – nie na margarynie czy innych olejach roślinnych.
Dieta w epoce paleolitu
Współcześnie jesteśmy na każdym kroku otaczani przez niezdrową żywność, która nie ma nic wspólnego z tą, którą stosowali pierwsi ludzie. Ale czy wiemy, jak wyglądała ich dieta?
Okazuje się, że dieta tamtejszych ludzi zależała od ich pochodzenia geograficznego. Podczas gdy dieta jednych z nich opierała się głównie na spożywaniu białka, dieta drugich dostarczała duże ilości węglowodanów w postaci roślin.
Również współczesne owoce i warzywa w większości nie przypominają tych z poprzednich epok. Rolnictwo pozwoliło na poprawę ich smaku i pozbycie się nuty goryczy.